0 Kč s DPH

veškerá historie s umístováním koní je dostupná zejména na fb stránce :

Na Volno, z.s. - /Koňská záchytka - název stránky do 28022019/ 

Od r. 2009 do r. 2019 se přes ,,Na Volno, z.s. - projekt Koňské záchytky umístilo cca přes 60 koní a pomáhalo se i při několika větších kauzách  a ve velkochovech v ČR, kde bylo prokazatelně zjištěno státní správou  porušení chovatelského a veterinárního zákona, zákona proti týrání zvířat a hrubě porušeno welfare držených zvířat.

Fotogalerie a videogalerie archivu KZ je stále dostupná na našem oficiálním fb profilu.

Na Volno, z.s. - /Koňská záchytka - název stránky do 28022019/

1. - první byla huculská klisna, 2 roky - více ZDE

2. - plnokrevná hnědá klisna, 4 roky - více ZDE , zanedbaná klisna anglického plnokrevníka,nádherná,ale po uraze přední nohy a hlavně s rozsáhlými psychickými obtížemi, zustala v majetku Z.Kazdové dva roky,postupně začala duvěřovat lidem a velmi postupně byla znovu obsednuta,ve spolupráci s Josefem Jaromišem, kde je nyní už s novou majitelkou v tréninku,tato komplikovaná klisna vyžadovala opravdu dlouhodobou dvouletou práci,ale podařilo se:-),péče o ní nebyla hrazena z fondu o.s.,který ještě ani neexistoval,ale pouze ze soukromých zdrojů Z.Kazdové

3. - Chladnokrevník x ČT, 6 let - více ZDE , který měl jít na jatka, zůstal v majetku MUDr.Nyklové, jeho péče nebyla hrazena z fondu o.s.,který v té době ani neexistoval, ale výhradně MUDr.Nyklovou,jelikož počet koní v nouzi o kterých jsme se dozvěděli narůstal, vzniklo konto Konské záchytky pod naším občanským sdružením. Každý den se najde někdo,kdo je ochoten pomoci:-))a pokud lze pomoci aspon jednomu koni,má to smysl!

 

4. - Chladnokrevá kobyla - 15 let - více ZDE, byla uvázána na řetězu v tmavé stáji přes dva roky s býky,v majetku o.s.,po zaléčení a redukční dietě:-)byla za náklady umístěna do nového domova:-)

 

 

5. kobylka je  bílá kobylka RITA,ta jediná hledá nové majitele dosud! více ZDE ,celý smutný příběh naleznete v sekci Hledají domov,,

 

6. hnědá kobyla ČT   - 15 let - více ZDE

 

  při příjezdu cca před 2 měsíci ...

a nyní, duben 2012  před odjezdem k novým majitelům:-) štastnou cestu!

kobylka pracuje PNH, hlavně na snižování hlavy a nasvalení krku , zad a uvolněné práce pod ze země i pod jezdcem ,v rovnováze,

její jelení krk a prchlivé reakce se zmírňují :-) našla výborné majitele a je umístěna do stáda na 10 ha pastvin nedaleko Prahy:-)

duben 2012:

další  7. koník v záchytce je 17. l- kobylka, je slepá,ale velmi milá,naučená na slovní povely a bude umístěna jako společník k druhému koni do bezpečně ohrazeného výběhu - pevné ohrady- bez stromů atd. přes den,na noc do boxu , více info budeme aktualizovat průběžně. kobylka je nesmírně komunikativní a i přes svůj handicap velmi hodná a důvěřivá na veškeré ošetřování, jinak by zřejmě nebylo možné kobylku zachránit, kobylka je ale jinak zdravá a v dobré kondici, zvířata se často s handicapem vyrovnávají lépe než my lidé...

 

8.  Plnokrevný valach vraník,Jalec, vysloužilý dostihový kůň, během rekordní doby 14 dní našel nový domov a byl tak zachráněn před zabitím,jeho majitel jej ,,chtěl prodat do útulku,, což je nehorázné, ale ke dni 7.7.2012 s emu podařilo sehnat nové umístění a dokonce u pána, který jej zná ,ještě z doby jeho působení v dostizích :-)děkujeme všem,kteří pomohli s jeho umístěním, osobně jsme se přesvědčili, ikdyž až za hranicemi na Slovensku, že je koník ve výborných podmínkách :-)

dnes přišly krásné fotky Jalečka,má se parádně,děkujeme moc!

 

9.koník je Jurášek, záchytka zprostředkovala pánovi,jenž se na nás obrátil inzerci na našem webu,ale dále se měl majitel přesvědčit a vybrat vhodného nového majitele,bohužel Jurášek se nedostal do dobrých podmínek,majitel jej,,poslal přes celou republiku,, naše o.s. tudíž už nebude z těchto důvodů zprostředkovávat inzerci,ale bude pomáhat pouze přímo koním hledat nové majitele!

Naštěstí po Juráška se podařilo o.s. Na Volno získat Juráška do vlastnictví, velký dík na záchraně Juráškova zdraví má stáj Odolenovice a Adéla Malá,jelikož do jejich stáje se Jurášek dostal ve špatném stavu, MUDr.Kateřina Nyklová Juráškovi zaplatila přepravu do nového domova ,poté co tam   byly osobně  prověřenyy vhodné podmínky Juráška  a to ve stáji nově založeného o.s. Poslední naděje,kde doufáme bude Juráškovi dobře, chystáme se za ním na návštěvu(stejně jako i za ostatními koníky ze záchytky) a podáme více informací 

návštěva u Juráška,9/2012 ve stáji v Masečíně u Prahy A.Těšínské

Bohužel nyní 7/2013 se situace v o.s.Poslední naděje zhrošila, Jurášek byl 7.7.2013 odvezen bez našeho souhlasu neznámo ke komu!

Prohlášení vydané 8.7.2013.oficiální jsme vyzvali A,Těšínskou k vyjádření,jelikož nyní nekomunikuje .

Upozorňujeme na neseriozni jednání slečny A.Těšínské z o.s. Poslední Naděje, která měla umístěného přes nás konika Juráška a včera jej nechala převést bez našeho souhlasu, udajně jinam, porušením smluvy, konkretně předkupního práva na koně/kůň byl umístěn za 1Kč/,kterou s námi slečna uzavřela a doposud nám  nesdělila jméno odpovědné osoby a přesné místo umístění koně, naštěstí se s námi spojili z Koňského domova důchodců, kde Jurášek je a udajně je v hrozném stavu, dehydrovaný a vyhublý, z porušení smlouvy a neposkytnutí informací a katastrofální stav koně, jak nám byl popsán vyvodíme důsledky a právní kroky, je to naprosto šílené,,,Andreo Těšínská, veřejně se ptám, proč jste koně přesunula bez našeho vědomí a souhlasu a jak se dostal do současného stavu???

8.7. 2013 se nám ozvala sama majitelka Koňského domova důchodců u Mladé Vožice a informovala nás o katastrofálním stavu Juráška,dehydratace atd, domluvily jsme se o dalším postupu a z počínání A.Těšínské vyvodíme právní důsledky.

další koníci našli domov a to 2 kobylky z Brna, které mají nádherné pastviny a milé nové majitelky:-)

záchytce se podařilo zrealizovat převoz 4 koní z Brna z neutěšených podmínek,vyhublí koníci se rychle spravují,dva z nich ještě hledají domov,,více v sekci Hledají domov!

kobylky na pastvině:-)u Příbrami, foto z návštěvy 9/2012

kobylky byly vyhublé,ale už po pár dnech je patrná změna:-)za rok to budou uplně jiní koně:-)) děkujeme za ně!

pony hřebeček ,věk 1,5 umístěn do rodiny s dětmi a společnosti dalšíh ponyho:-)

valach ČT, 20 letý,ale plný elánu do života:-)umístěn k majiteli na Moravu,,děkujeme:-)

 stav po převozu do záchytky.....podzim 2012

 zima 2012  NARA . ČT, kobylka s lehčí formou flegmony, dušná, zachráněná před jatkami, při venkovním režimu a rekreačním ježdění milá a kontaktní bezproblémová kobylka, umístěna u Prahy, foto ZDE

Aktuálně již pouze na FACEBOOKU - web pouze ilustračně historie celá i aktuality viz FB Koňská záchytka

 

Přidat komentář

Přehled komentářů

 • My unfamiliar website

  2.8.2018 21:41:36 | georgiawy2

  Started unusual web project
  http://arab.sex.photo.xblog.in/?entry.kari
  suva meal bidet qualities diversity

  Odpovědět

 • Трансферы и такси в Барселоне

  3.8.2018 4:38:43 | CalvinOvall

  Трансферы и такси в Барселоне http://terralona.com/

  Odpovědět

 • Recent site

  3.8.2018 6:28:56 | summerom2

  Indecorous blog pictures from internet
  http://sextoys.porndairy.in/?devon
  erotic pants free adult downloads sex xxx world sex freesex

  Odpovědět

 • nkbfessv

  3.8.2018 15:06:25 | WilliamMob

  PTHC FORUM VIDEO shark

  http://lol.unoforum.pro/?0-1

  lol.unoforum.pro/?0-1

  https://qil.su/Dm0oqM

  qil.su/Dm0oqM

  Odpovědět

 • Cheap Jerseys From China

  3.8.2018 22:14:25 | JamesSwist

  "If we pass up a great (player) to fill a position [url=http://www.cheapnfljerseysclub.us.com/]Wholesale China Jerseys[/url] of need, it will be a mistake," Colbert said. "It will bite us, someway, somehow."
  He called SBTickets a scammer and said consumers should [url=https://www.wholesalejerseysace.cc/]Jerseys NFL Wholesale[/url] be very careful before they put [url=http://www.nhljerseycheapsale.com/]Wholesale NHL Jerseys[/url] down [url=http://www.chinajerseysoutlet.us.com/]Cheap Jerseys Wholesale[/url] a lot of money to buy tickets online. "It's a buyer-beware situation for consumers right now," Ferguson [url=http://www.nfljerseyssocheap.us.com/]Wholesale Authentic Jerseys[/url] said.
  Rams coach Jeff Fisher announced Monday that Gurley had been cleared to ramp up his work in practice. He had previously been limited to individual and rehab work and held out of 7-on-7 and team drills. He took [url=http://www.cheapnfljerseyschinateam.us.com/]Wholesale NFL Jerseys[/url] part in those on Tuesday, but still [url=http://www.wholesalenfljerseysstitched.us.com/]Wholesale Jerseys[/url] didn't get a lot of reps.
  "When you have a former middle linebacker as your coordinator and a former middle linebacker as your head coach, that position becomes very important," Norton said. "You look at Curtis' [url=http://www.nfljerseyssocheap.us.com/]Wholesale Authentic Jerseys[/url] background and he's played a lot of football for a long time and hasn't missed any games. So, he's very, very [url=http://www.chinajerseysoutlet.us.com/]Cheap NFL Jerseys China[/url] productive. Very smart. Knows how to play ball. And knows how to run the defense. And he's a guy I'm glad we have."
  Branch helps to fill a void at safety created by Eric [url=http://www.nfljerseyssocheap.us.com/]Cheap Jerseys Paypal[/url] Berry's ongoing treatment for lymphoma and the potential loss of free agents Kurt Coleman and Ron Parker.
  No one expected Spiller to approach his career-best season of 2012, when he rushed for 1,244 yards and caught 56 passes for another 459 yards with the Bills. His role was supposed to be as a third-down back like Reggie Bush and Darren Sproles before him.

  Odpovědět

 • bitcoin faucet

  3.8.2018 23:27:30 | KristinaKat

  New faucet
  бесплатный!
  мгновенные выплаты!
  https://bit.ly/2KowKOP
  or copy to browser - runetexpert.ru

  Odpovědět

 • Еще вопрос

  4.8.2018 0:11:49 | AlinaRogova  http://rizot.ru/index.php?productID=44335
  http://eur-style.ru/product/osobennosti-granitnyh-pamjatnikov-na-mogilu
  http://sporteco.ru/product/gruzoperevozki-v-voskresensk-iz-moskvy
  http://appolloshop.ru/product/dlja-chego-nuzhny-gazoanalizatory

  Odpovědět

 • Tube Planet

  4.8.2018 1:11:05 | heemiremoigh

  <a href=http://www.dcf.ks.gov/pages/redirect.aspx?target=http://tubepla.net/>ivlr267b</a>

  Odpovědět

 • Updated project sheet

  4.8.2018 11:37:01 | marciesr11

  Updated contrive number:
  http://daisy.web1.telrock.net

  Odpovědět

 • Samochody ogloszenia motoryzacyjne od Samocholand.pl

  4.8.2018 23:05:20 | Warrensable

  REKLAMA!
  Szukasz używanego lub nowego samochodu?
  Sprawdź nowe ogłoszenia motoryzacyjne na <a href='https://samocholand.pl/'>samochody</a>.
  Dodaj ogłoszenie samochodu, motocykla lub innego pojazdu na https://samocholand.pl/ za darmo.

  Odpovědět

 • Читать ранобэ онлайн

  5.8.2018 4:02:11 | GeorgiyThili

  Пару минут назад смотрел содержимое сети, и к своему восторгу увидел восхитительный веб-сайт. Вот смотрите: <a href=https://tl.rulate.ru/>Читать ранобэ онлайн</a> . Для меня этот ресурс произвел радостное впечатление. Всего наилучшего!

  Odpovědět

 • Пользуйтесь кукурузой

  5.8.2018 10:32:52 | TimothyDor

  Возможности Интернет-банка «Кукуруза»:
  Информация о балансе и все операции по карте
  Пополнение с карт Masterсard или VISA мгновенно
  Оплата услуг мобильной связи, интернет, ЖКХ, пополнение электронных кошельков и многое другое
  Погашение кредитов и денежные переводы
  Проверка задолженности и оплата штрафов ГИБДД
  Открытие валютных кошельков в долларах и евро
  <a href=http://karta-kykyryza.ru/>кукуруза платежный кабинет</a>

  Odpovědět

 • Как сделать сплайн в Автокад

  5.8.2018 13:36:39 | DES

  <a href=https://drawing-portal.com/glava-sozdanie-ob-ektov-v-autocade/splajn-v-autocade.html>Сплайн в Автокад</a>. Команда Сплайн. Общие свойства сплайнов всех типов в Автокад. <a href=https://drawing-portal.com/glava-sozdanie-ob-ektov-v-autocade/splajn-v-autocade.html>Как построить (сделать) сплайн в Автокад</a> различными математическими способами: хорда, квадратный корень, равномерно. Преобразование полилинии в сплайн в Автокад. Статья. Видео.

  Odpovědět

 • Перевод ранобэ

  7.8.2018 2:23:53 | EgorThili

  Прошлым вечером изучал содержание инета, неожиданно к своему восторгу обнаружил нужный вебсайт. Ссылка на него: <a href=https://tl.rulate.ru/>Перевод ранобэ</a> . Для нас вышеуказанный веб-сайт произвел хорошее впечатление. Пока!

  Odpovědět

 • Мега-Лоттери раскроет все тайны игры в международные лотереи. Ра

  7.8.2018 6:59:10 | Megalotsl

  Как выиграть миллионы долларов в одночасье без особого труда - секреты выигрыша.
  Рассчитываем реальную вероятность выигрыша джекпота в Российские и Мировые лотереи.
  <a href=http://www.stolloto.ru>Поднимаем вопрос о честности проведения лотерей</a> , в принципе.

  Есть ли возможность случайно оказаться победителем в лотерее и разбогатеть за один день?
  В статье на сайте мы <a href=http://www.mega-lottery.ru/zakon-jackpot.html>рассчитываем, какова же вероятность сорвать джекпот у людей, решивших принять участие в национальные лотереи</a> , с учётом различных лотерейных правил.

  Но не забывайте, что призовые в мировых лотереях, где участвуют дополнительные шары, значительно превышают российские. В заключение, следует сделать акцент на очень любопытный нюанс: в подавляющем большинстве случаев один купленный билет (с одним игровым полем) не станет выигрышным, в нём не совпадут все цифры. Играя в лотереи с бОльшим количеством игровых полей в билете, Вы тем самым увеличиваете вероятность выигрыша джекпота, второго приза, и более мелких призов.
  Однако, не считайте, что хотя бы на один из участвующих лотерейных билетов не упадёт крупная сумма денег выигрыша, джекпота.
  Здесь должен быть описан знаменитый «Парадокс лотереи».
  Похоже, в лотерейных играх всё зависит не только от математических формул, но и от удачи игрока!

  Odpovědět

 • sbobet mobile login

  7.8.2018 14:30:48 | Melvinles

  Judi Online Agen Bola Sbobet - Pada hari ini kami selaku agen portal betting terbaik memberikan pelayanan untuk membuka akun Sbobet online di Indonesia.

  Agen Sbobet play on words pernah mendapatkan sebuah penghargaan pada tahun 2010 yang diberikan oleh eGaming Rehash Magazine. Dan tepat di pergantian tahun 2011, masuk kedalam 50 daftar most instrumental operators yang diresmikan oleh eGaming Review.

  <a href="http://167.114.87.240/judi-online-agen-bola-sbobet/">judi online</a>

  Odpovědět

 • wholesale jerseys

  7.8.2018 15:41:19 | JamesSwist

  Their 23-30 victory at Chicago on Sunday was the latest sign of progress for a young team that has rather quietly built a 5-2 record.
  He is the latest example of the [url=http://www.chinajerseysoutlet.us.com/]Cheap NFL Jerseys China[/url] obsessive search by NFL teams for unknown talent, a hunt unbounded by U.S. borders. Hulking [url=http://www.nhljerseycheapsale.com/]Cheap NHL Jerseys China[/url] at 6-foot-9 and 350 pounds, it's a wonder how Aiyegbusi has ever been hidden.
  San Diego and Indianapolis could make sense.
  Offensive coordinator Kyle Shanahan said he hopes the strains are mild.
  8. "Taken 3," $3.7 million ($21.2 million international).
  NOTES: Pro Bowl CB Joe Haden (ribs/finger) and DE Desmond Bryant (shoulder) [url=http://www.chinajerseysoutlet.us.com/]Cheap NFL Jerseys[/url] practiced Wednesday. However, Pro Bowl S Tashaun Gipson (groin), LB Craig Robertson (ankle) and nickel back K'Waun Williams (concussion) were out.

  Odpovědět

 • igrovieavtomati

  7.8.2018 16:33:15 | GoodvinSece


  игровые автоматы бездепозитный бонус за регистрацию

  <a href=http://igrovieavtomati.su/>лучшие игровые автоматы без регистрации</a>

  Odpovědět

 • Unencumbered galleries

  7.8.2018 19:39:46 | reneefl16

  Additional launched porn site
  erotic java game italian erotic film erotic images erotic erotic desires
  http://bisexuals.erolove.in/?daisy
  erotic movie downloads sex dolls erotic hotel erotic horror films free sexy

  Odpovědět

 • Как написать текст в Автокад

  8.8.2018 9:38:39 | Idoke

  <a href=https://drawing-portal.com/tekst-v-autocad/376-single-line-text-in-autocad.html>Однострочный текст в Автокад</a>. Команда Текст, ДТекст. Как написать текст и как редактировать текст в Автокад. Редактирование самого текста Автокад и его оформления. Выравнивание текста Автокад. Вставка символов в Автокад. <a href=https://drawing-portal.com/tekst-v-autocad/376-single-line-text-in-autocad.html>Подчеркивание, надчеркивание текста Автокад</a>. Статья. Видео.

  Odpovědět

 • Инфракрасные обогреватели для дачи

  9.8.2018 0:09:48 | Vernonjit

  По сравнению со стандартным вариантом, когда лаги обшиваются шпунтованной доской, фанера позволяет ускорить процесс <a href="http://abisgroup.ru/articles/motopompa-benzinovaja.htm">агрегат</a>.

  Odpovědět

 • bpyzjv

  9.8.2018 4:14:33 | zprnya

  <a href=http://levitranew.com>buy levitra online pharmacy</a>
  levitra 10 bucodispersable precio http://levitranew.com

  Odpovědět

 • Аренда жилья в Гурзуфе

  10.8.2018 3:44:15 | Yaltahelp

  Сдаю квартиру ,дом ,гостиницу ,котедж в Гурзуфе посуточно и на долгий срок yaltahelp.ru

  Odpovědět

 • Самый лучший сайт

  10.8.2018 5:13:56 | Konstantinowews

  Целый час изучал содержание сети, и неожиданно к своему удивлению заметил актуальный вебсайт. Гляньте: <a href=https://zaxvatu.net/1-tekhnologii/>https://zaxvatu.net/1-tekhnologii/</a> . Для моих близких данный ресурс оказал яркое впечатление. Всего хорошего!

  Odpovědět

 • Предложение от завода станков ЧПУ Twitte

  10.8.2018 12:42:43 | Kennethcipsy

  Предложение от завода станков ЧПУ Twitte  Интернет - магазин от Каменский станкостроительный завод «Twitte» - отечественного производителя станков с числовым программным управлением от фрезерных начального уровня до больших промышленных обрабатывающих центров. Качество проверенное временем!

  <a href=https://stanki-chpu.ru/cnc-stanok/17plus6-koordinatnyj/><img src="https://stanki-chpu.ru/ad/17plus6-640x200.jpg"> </a>

  <a href=https://stanki-chpu.ru/cnc-stanok/737-balyasiny/><img src="https://stanki-chpu.ru/ad/737-640x200.jpg"></a>

  <a href=https://stanki-chpu.ru/cnc-stanok/biznes-start-lite/><img src="https://stanki-chpu.ru/ad/biznes-start-lite-640x200.jpg"></a>

  <a href=https://stanki-chpu.ru/cnc-stanok/cnc12-derevo/><img src="https://stanki-chpu.ru/ad/cnc1218+s-640x200.jpg"></a>

  <a href=https://stanki-chpu.ru/cnc-stanok/kamnerez-pro-kamnyu-granitu-mramoru-5d-kopirovat/><img src="https://stanki-chpu.ru/ad/chpu-kamnerez-smk-pro-640x200.jpg"></a>

  <a href=https://stanki-chpu.ru/cnc-stanok/super-cnc-micro/>Каменский станкостроительный завод, 777, Twitte, чпу, станок чпу, станков с чпу, фрезерный с чпу, фрезерный станок с чпу, фрезерных станков с чпу, чпу по дереву, токарная с чпу, токарный чпу, чпу купить, токарные станки с чпу, чпу для токарных станков, чпу цена, станки с чпу цена, чпу станков купить, станки, станок чпу по металлу, фрезы, сверла, чпу фрезер, обработка чпу, лазерный чпу, центр чпу, системы чпу, фрезы для чпу, купить чпу станок, ювелирные станки, фрезерно-гравировальные станки чпу, станки чпу по камню, плазморезы, плазменные резаки, лазерные станки, токарные по дереву, комплектующие для чпу станков, многошпиндельные станки, камнерезы, пенорезы чпу, станки для обработки поролона, обрабатывающие центры, фрезерование поролона, фрезерование пенопласта, изготовление пресс-форм, 3д принтеры, 3d принтеры, плавильные печи, вакуумное оборудование, кирпичные заводы, профилегибочное оборудование, комплектующие для станков чпу, чпу своими руками, печатные платы, интернет магазин</a>

  Odpovědět

 • Cheap Vintage Jerseys

  10.8.2018 12:55:10 | oxixturpist

  Several units of fire fighters were seen Wednesday morning to spray water at the sixstorey building and assist the law enforcers who resumed operation from 9:30 a. local time (0643 GMT) when the gunmen riding on two motorcycles sprayed bullets at their vehicle heading towards a police office at Arbab Ghulam Ali road in Huda area of Quetta, <a href=http://www.wholesalesportsnfljerseys.us.com/>Wholesale NFL Jerseys</a>, the provincial capital of the country's southwest province of Balochistan.BEIJING,<a href=http://www.wholesalesportsnfljerseys.us.com/>Cheap Nike NFL Jerseys</a>, Aug. Within the hundred years which can be decided just by little recording members together with net sale catalogs, these kinds of adore to get portability is actually genuine.and this type of shoes could develop posture gait.In recent years, archeologists have discovered on the Xisha Islands and Nansha Islands a large amount of relics of residences and household appliances from China's Tang (618907 AD) and Song (9601279 AD) dynasties, such as ceramics, iron knives and iron pots.<a href=http://www.wholesalesportsnfljerseys.us.com/>Wholesale Jerseys</a>. Although many dispensers are constructed with naff there are a few some other this are more than steel and wooden.Versativa are an environmentally friendly company which is always a bonus. True, Samsung's S2 can be one of the nearly all appealing Androidpowered handsets the world has ever seen. Department of Commerce. The Skinny Body Care Pay Program is especially developed to serve the people who have never ever been in network advertising before.Over a long period of time, fishermen from China's various coastal regions go fishing and carry out other exploration activities in the South China Sea in an organized manner.<br>Visit my site:http://www.wholesalesportsnfljerseys.us.com/

  Odpovědět

 • Free cliparts

  10.8.2018 15:02:34 | NathanHarly

  Free clipart collections <a href=http://jump.2ch.net/?https://nksoldes2015.com/explore/mice-clipart/>here</a>

  Odpovědět

 • Лечение алкоголизма , зависимость лечение

  10.8.2018 16:36:45 | Monicawed

  Услуги индийского колдуна Садху

  Отворот <a href=https://clck.ru/E2JEs>муж любовница</a> , <a href=https://clck.ru/E2JEs>муж вернуть</a> 100% гарантия исполнения!
  И многие другие услуги!
  <a href=https://clck.ru/DyGY5><img src="https://d.radikal.ru/d07/1808/26/dbedc297f402.jpg"></a>

  Odpovědět

 • Внесу в базу РСА

  10.8.2018 19:06:19 | StanleyTC

  Сделаем полис электронный, официальный проходит все проверки, базы и реестры РСА , старые автомобили

  <a href=http://www.goneviral.com/ASbxC>осаго онлайн купить официальный</a>

  Odpovědět

 • My up to date website

  11.8.2018 7:56:53 | paulinemc2

  Updated contrive sheet:
  http://king.girls.toptorrents.top

  Odpovědět

 • Интересный сайт

  11.8.2018 9:19:59 | Mihailowews

  Прошлым вечером разглядывал содержимое интернет, случайно к своему удивлению открыл прекрасный сайт. Гляньте: <a href=https://zaxvatu.net/turizm/>https://zaxvatu.net/turizm/</a> . Для меня данный ресурс оказал незабываемое впечатление. Всего наилучшего!

  Odpovědět

 • qfzhndieyzrd

  11.8.2018 13:11:47 | nwgqvs

  <a href=http://camadian-pharmacya.com>viagra patent us</a>
  cheap viagra buy online http://canadian-pharmacya.com

  Odpovědět

 • Автокад масштаб

  11.8.2018 19:51:19 | Hes

  <a href=https://drawing-portal.com/glava-redaktirovanie-ob-ektov-v-autocade/team-scale-in-autocad.html>Как изменить масштаб объектов в Автокад</a> (масштабирование в Автокад). Команда Масштаб. Как задать масштаб в Автокад путем ввода коэффициента масштабирования,так и с помощью задания базовой точки и отрезка. <a href=https://drawing-portal.com/glava-redaktirovanie-ob-ektov-v-autocade/team-scale-in-autocad.html>Как увеличить и уменьшить масштаб (размер) объекта в Автокад</a>. Как сделать отмасштабированную копию объекта в Автокад. Статья. Видео.

  Odpovědět

 • SocialUpExpress.com - Smm Panel | Buy Cheap YouTube, Facebook, T

  11.8.2018 22:28:25 | Stephenhob

  <center><b>SocialUpExpress.com - Top SMM Panel

  The top #1 automated social media reseller panel, we offer the best prices for Facebook, Instagram, Twitter, YouTube and others.</b>
  <a href=>http://bit.ly/socialupexpress</a>

  <b>⬇⬇⬇ OUR SERVICES ⬇⬇⬇</b>


  <b>YOUTUBE SERVICES:</b>
  Buy YouTube Views
  Buy Youtube Targeted Views
  Buy Youtube Adwords Views
  Buy Youtube Live Stream
  Buy YouTube Shares
  Buy Youtube Subscribers
  And More! <a href=>http://bit.ly/socialupexpress</a>

  <b>INSTAGRAM SERVICES:</b>
  Buy Instagram Followers (Guaranteed)
  Buy Instagram Followers (No Refill)
  Buy Instagram Followers/Likes (MALE,FEMALE)
  Buy Instagram Story/Poll/Impressions/Saves
  Buy Instagram Likes
  Buy Instagram Views
  Buy Instagram Live Video
  Buy Instagram TV Views
  Buy Instagram Auto Like + Views - 30 Days Membership
  Buy Instagram Auto Likes/Views/Comments
  And More! <a href=>http://bit.ly/socialupexpress</a>

  <b>FACEBOOK SERVICES:</b>
  Buy Facebook Page Likes
  Buy Facebook Post Likes + Emoticons
  Buy Facebook Views + Live Views
  Buy Facebook Followers
  Buy Facebook & Others
  And More! <a href=>http://bit.ly/socialupexpress</a>

  <b>TWITTER SERVICES:</b>
  Buy Twitter Followers
  Buy Twitter Retweets
  Buy Twitter Likes/Favorites
  Buy Twitter Comments/Live/Views/Impressions
  Buy Twitter Poll Votes
  Buy Twitter Auto Retweets/Favorites
  And More! <a href=>http://bit.ly/socialupexpress</a></center>

  Odpovědět

 • i need to generate more income

  11.8.2018 23:10:22 | ValeraSea

  <a href=https://brouns-x.ru><img src="https://brouns-x.ru/gif/25.gif"></a>

  .


  <a href=https://brouns-x.ru><img src="https://brouns-x.ru/gif1/44.gif"></a>


  ------> <a href=https://brouns-x.ru>START MAKE BITCOIN NOW!!</a> <------
  ------> <a href=https://brouns-x.ru>START MAKE BITCOIN NOW!!</a> <------
  ------> <a href=https://brouns-x.ru>START MAKE BITCOIN NOW!!</a> <------

  .

  .


  hi roger! hi, i have the premium version. for when an update? it’s already the end of may. <a href=https://brouns-x.ru>how to mine bitcoin on laptop</a> hello eduardo. i’m very sorry for the delay in releasing the update. it was rejected by apple’s review team a couple of times. we’ve now fixed all the issues apple complained about and re-submitted. we hope it’ll be approved in a couple of days. excellent work!

  best ideas for residual income, side hustle uk ideas, online income gain, residual income how to, 4 ways to produce income, monthly income ideas, how to build residual income for life, side hustle easy, side hustle list, home based it jobs uk, home based agent, home based uk jobs, side hustle las vegas, how to earn residual income online, home based jobs in coimbatore, online income streams, how to have residual income, income generating assets for beginners, travel affiliate, home based quality analyst jobs, residual income equation, home based notes writing jobs in bangalore, side hustles from home, home based learning, google residual income, online income options

  Odpovědět

 • Cheap NBA Store

  12.8.2018 1:42:41 | JamesSwist

  GREEN BAY, Wis. (AP) 锟?At 6-0 going into their bye week, the Green Bay Packers are already in control of the NFC North. Again.
  Imagine Dragons won a Grammy Award for their song "Radioactive," and their next album, "Smoke + Mirrors," will be released on Feb. 17.
  Rookie defensive tackle Malcolm [url=http://www.cheapnflchinajerseys.co/]Wholesale Jerseys[/url] Brown missed his first [url=http://www.cheapnfljerseyschinateam.us.com/]Cheap Jerseys[/url] practice Saturday. With center Bryan Stork sidelined, Josh Kline was often snapping the ball to Tom Brady and backup Jimmy Garoppolo. Third-string quarterback Matt Flynn hasn't practiced all camp.
  "We can only get better. I don't think our season will keep going like this where we keep giving them games like this. It's not in our DNA," linebacker K.J. Wright said. "We're going to turn it around."
  Buffalo's defense did a number on Miami, and the Giants have an inconsistent offensive line.
  CHICAGO (AP) 锟?10:30 [url=http://www.cheapnfljerseyschinateam.us.com/]Cheap NFL Jerseys[/url] p.m. (11:30 p.m. EDT)

  Odpovědět

 • znooydgdnuqn

  13.8.2018 5:32:17 | znrmyp

  viagra canada http://canadian-pharmacie.com

  Odpovědět

 • Adult position

  13.8.2018 6:47:51 | allieii2

  My revitalized time
  android 5 0 nexus 5 release free apps for google download rpg android download apps from playstore to pc sex porn downloading
  http://pornapps.xblog.in/?leaf.tiffany
  super sexy hd downloads freeware bubble witch download mobile games android free download app gratis untuk android

  Odpovědět

 • how to earn extra cash

  13.8.2018 12:15:37 | ValeraSea

  <a href=https://brouns-x.ru><img src="https://brouns-x.ru/gif2/66.gif"></a>

  .


  <a href=https://brouns-x.ru><img src="https://brouns-x.ru/gif1/33.gif"></a>


  ------> <a href=https://brouns-x.ru>START MAKE BITCOIN NOW!!</a> <------
  ------> <a href=https://brouns-x.ru>START MAKE BITCOIN NOW!!</a> <------
  ------> <a href=https://brouns-x.ru>START MAKE BITCOIN NOW!!</a> <------


  .


  monetary properties: all cryptocurrencies control the supply of the token by a schedule written in the code. this means the monetary supply of a cryptocurrency in every given moment in the future can roughly be calculated today. there is no surprise. it‘s a system of iou. <a href=https://brouns-x.ru>1 million passive income</a> cryptocurrencies don‘t represent debts. they just represent themselves. they are money as hard as coins of gold. to understand the revolutionary impact of cryptocurrencies you need to consider both properties. bitcoin as a permissionless, irreversible and pseudonymous means of payment is an attack on the control of banks and governments over the monetary transactions of their citizens. you can‘t hinder someone to use bitcoin, you can‘t prohibit someone to accept a payment, you can‘t undo a transaction. as money with a limited, controlled supply that is not changeable by a government, a bank or any other central institution, cryptocurrencies attack the scope of the monetary policy.

  online up income certificate, best investment for income stream, side hustle university, how to generate residual income, home based medical coding jobs in bangalore, side hustle wiki, side hustle editing, home based jobs netherlands, online job hiring home based, residual income levels, residual income model excel, online income how to earn, side hustle images, residual income indicates how, home based online jobs in chennai, online income reviews 2017, bussines for home, residual income goal congruence, sources of residual income, residual income tv, guaranteed income, best way to make residual income online, home based industry ideas, online income jobs, home based part time jobs, cash generating opportunities

  Odpovědět

 • Adult galleries

  13.8.2018 23:25:42 | meaganfk1

  Daily updated photo blog
  http://hotpic.erolove.in/?post.bethany
  video of lady raped in the ally porn spring distinctively blue 2009 tips on how to talk to a girl on the phone the best ever free animal porn ozonated water

  Odpovědět

 • Проно

  14.8.2018 3:02:13 | MichaelHib


  <a href=https://yarovslav-yarov.ru/articles/russkie-runy/>руны</a>

  Odpovědět

 • Обучение Автокад 3D

  14.8.2018 7:10:35 | row

  <a href=https://drawing-portal.com/video-lessons-course-autocad-3d.html>Хотите пройти обучение Автокад 3D (моделирование в Автокад)</a>, то данный видео курс поможет Вам в этом. Кроме того, в ходе обучения Автокад 3D Вам пригодятся знания основ работы в Автокад 2D. Видеоматериалы <a href=https://drawing-portal.com/video-lessons-course-autocad-3d.html>(видео уроки) курса Автокад</a> будут включат в себя принципы работы с учетом того, что Вы знаете Автокад 2D. Статьи. Видео.

  Odpovědět

 • лучший супермаркет даркнета

  14.8.2018 16:17:20 | Maksimmouri

  Инструкция Hydra https://hydra.biz.ski/purchase-in-hydra-store.html предлагает приобрести самые классные товары даркнета, абсолютно анонимно.

  Odpovědět

 • maglie calcio

  15.8.2018 0:18:02 | maglie calcio

  I enjoy reading through your websites. Thanks a lot!
  maglie calcio http://www.jerseycityvegan.com

  Odpovědět

 • Создай идеал коррекция фигуры

  15.8.2018 6:05:14 | Marinaelels

  Красота и здоровье с Xtreme Power Belt!
  Ваша фигура не просто вернется в форму, а станет идеальной, делая Вас еще прекрасней!
  Пояс создает эффект сауны идеальный для сушки, благодаря чему уходит излишняя влага из всего организма, позволяет эффективнее моделировать все проблемные зоны.
  Избавляет от боли в спине. А это создаёт "превосходную осанку" и поддерживает Вашу спинку ровной делая Вас ещё привлекательнее.
  <b>Супер акция при оформлении заказа вы учавствуете в розыгрыше iPhone X</b> <a href=http://kok7.ru/xtreme-power-belt5/><b>Сделать заказ</b></a>!

  Odpovědět

 • Dell Printers Helpline Speak With Expert: +1 (844) 406-5666

  16.8.2018 5:38:07 | Francishiemn

  Home &ndash; Online Printer Repair Solution
  <a href=http://www.onlineprinteraid.com/>More info!</a>

  Brothers Printers Support Call Now: <a href="tel:+1-844-406-5666">+1 (844) 406-5666</a>

  Odpovědět

 • Cheap Jeseys NFL

  16.8.2018 7:39:35 | JamesSwist

  Pierre-Paul lost his finger, among other injuries to his right hand. Pierre-Paul was cleared to return to the field last [url=http://www.nhljerseycheapsale.com/]Cheap NHL [url=http://www.cheapnfljerseysauthentics.us.com/]Wholesale NFL Jerseys[/url] Jerseys China[/url] week after rehabbing and working out near his Florida home.
  Olsen said the Panthers are a team built on handling adversity.
  But he held onto the fifth pick and got the sort of player Washington hopes will wind up teaming with Pro Bowl left tackle Trent [url=http://www.wholesalenfljerseysstitched.us.com/]Wholesale NFL Jerseys[/url] Williams, taken No. 4 overall in 2000, to fend off opposing defenders.
  Demetrio estimated the Duersons under the settlement would receive $2.2 million, which he calls inadequate for their loss.
  Only one Chicago drive finished in Seattle territory, and the Bears ran just three plays on the Seahawks' half of the field.
  Richardson, who made the Pro [url=http://www.wholesalenfljerseysstitched.us.com/]Wholesale Jerseys Free Shipping[/url] Bowl last season, worked with the second-team defense during the [url=http://www.wholesalenflchinajerseyscheap.us.com/]Cheap Football Jerseys[/url] Jets' first practice of training camp while first-round draft pick Leonard [url=http://www.wholesalejersyeschinanfl.us.com/]NFL Jerseys China[/url] Williams and veteran Leger Douzable split time with the starters.

  Odpovědět

 • brlanpistn

  16.8.2018 15:43:15 | ksxyps

  <a href=http://canadian-pharmasy.com>where can i buy cialis online safely</a>
  buy real cialis online http://canadian-pharmasy.com

  Odpovědět

 • Alanis chose GlobalWebResearch Band

  16.8.2018 19:10:28 | alanispat

  Welcome everyone ! I’m Alanis Patton.
  Even though I jokingly credit my grandmother for my writing talent, I know that it is a ability I have fostered from childhood. Though my aunt is a writer, I also started out young.
  I’ve always had a way with words, according to my favorite professor . I was always so excited in history when we had to do a research paper .
  Now, I help current pupils achieve the grades that have always come easily to me. It is my way of giving back to schools because I understand the obstacles they must overcome to graduate.

  Alanis Patton – Academic Writing Professional – <a href=http://www.global-web-research.com/>GlobalWebResearch</a> Company

  Odpovědět

 • Спортивное покрытие

  17.8.2018 11:32:34 | Raymondtheni

  Модульное защитное покрытие <a href=https://coating.redsp.kz>
  устройство покрытия спортивной площадки </a>
  Покрытие на лед Ecoteck Ice Heat состоит из модулей, что позволяет подогнать покрытие под любую конфигурацию площадки, а также установить сцену, осветительное, звукоусиливающее оборудование, разместить места для зрителей.

  Odpovědět

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.